Muzyka

Muzyka (8)

Wielkie dzieło Mendelssohna zabrzmiało po raz drugi

Tuż po ukończeniu 18 lat, Felix Mendelssohn Bartholdy miał już na swoim koncie dwa, bądź nawet trzy nieśmiertelne arcydzieła: Oktet na smyczki (napisał go mając lat 16), Uwerturę do "Snu Nocy Letniej" (powstała rok później) i Kwartet smyczkowy op. 13. Od czasów Mozarta świat prawdopodobnie nie widział tak młodo objawionego muzycznego geniusza.

Czytaj dalej...

Klasyka + lawenda = ból z głowy

Odkrycie to, przedstawione podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej, zostało już zastosowane przez pracy z pacjentami. Według Takashi Ueda, szefa oddziału neurochirurgicznego w Miyazaki Social Insurance Hospital na wyspie Kyushu położonej w południowej części Japonii, kombinacja tych dwóch czynników może pomóc w redukowaniu stresu u znerwicowanych pacjentów.

Czytaj dalej...

Sony wspomina Aarona Coplanda

Copland był pionierem amerykańskiej muzyki klasycznej, pokazał światu jak pisać muzykę w amerykańskim stylu. Urodził się w roku 1900, w czasach, gdy na świecie w gruncie rzeczy nie było słychać o amerykańskich kompozytorach. Zasłynął przede wszystkim jako twórca muzyki symfonicznej i baletowej, jednak również jego muzyka do filmów wytyczyła nowe standardy w Hollywood. Puryści zwykli krytykować "popularne" dzieła Coplanda, jednak nawet prostej, kowbojskiej piosence potrafił on nadać szczególną głębię i wyraz.

Czytaj dalej...

Kennedy gra Bacha

Płyta ta (EMI CDC 5 57016 2) to również bachowski debiut nagraniowy Kennedy'ego. "Już od długiego czasu rozmawialiśmy z EMI o płycie z dziełami Bacha, musiało jednak upłynąć trochę czasu, zanim poczułem się gotów nagrywać tę muzykę. Tak się złożyło, że moment ten zbiegł się w czasie z rocznicą śmierci Bacha. Wyobraźcie sobie, że Bach żyłby cztery lub pięć lat więcej - mielibyśmy wówczas o 4 lub 5 lat więcej muzyki, więcej arcydzieł."

Czytaj dalej...

Łukasz Borowicz laureatem konkursu w Atenach

Wybranych 22 uczestników prezentowało swoje umiejętności przed międzynarodowym jury pod przewodnictwem światowej sławy Sir Neville'a Marrinera. Dyrygenci prowadzili ateńską orkiestrę symfoniczną "Orchestra of Colours". W programie konkursowych przesłuchań znalazły się dzieła z klasyki światowej - Beethoven, Czajkowski, Debussy, Strawiński oraz muzyka nowa - utwory Christou i Kounadisa.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Nowe

Najczęściej czytane

Inne wiadomości

24.07.2013

Kennedy gra Bacha

Kennedy gra Bacha

  1. Hot
  2. Tagi
  3. Komentarze
Ogólnopolski konkurs fotografii muzycznej

Hits:768

Kennedy gra Bacha

Hits:1201

Koppel wybrał dziennikarstwo

Hits:1141

Philadelphia Orchestra ma 100 lat

Hits:1221