Muzyka

Muzyka (8)

Wielkie dzieło Mendelssohna zabrzmiało po raz drugi

Tuż po ukończeniu 18 lat, Felix Mendelssohn Bartholdy miał już na swoim koncie dwa, bądź nawet trzy nieśmiertelne arcydzieła: Oktet na smyczki (napisał go mając lat 16), Uwerturę do "Snu Nocy Letniej" (powstała rok później) i Kwartet smyczkowy op. 13. Od czasów Mozarta świat prawdopodobnie nie widział tak młodo objawionego muzycznego geniusza.

Czytaj dalej...

Klasyka + lawenda = ból z głowy

Odkrycie to, przedstawione podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej, zostało już zastosowane przez pracy z pacjentami. Według Takashi Ueda, szefa oddziału neurochirurgicznego w Miyazaki Social Insurance Hospital na wyspie Kyushu położonej w południowej części Japonii, kombinacja tych dwóch czynników może pomóc w redukowaniu stresu u znerwicowanych pacjentów.

Czytaj dalej...

Sony wspomina Aarona Coplanda

Copland był pionierem amerykańskiej muzyki klasycznej, pokazał światu jak pisać muzykę w amerykańskim stylu. Urodził się w roku 1900, w czasach, gdy na świecie w gruncie rzeczy nie było słychać o amerykańskich kompozytorach. Zasłynął przede wszystkim jako twórca muzyki symfonicznej i baletowej, jednak również jego muzyka do filmów wytyczyła nowe standardy w Hollywood. Puryści zwykli krytykować "popularne" dzieła Coplanda, jednak nawet prostej, kowbojskiej piosence potrafił on nadać szczególną głębię i wyraz.

Czytaj dalej...

Kennedy gra Bacha

Płyta ta (EMI CDC 5 57016 2) to również bachowski debiut nagraniowy Kennedy'ego. "Już od długiego czasu rozmawialiśmy z EMI o płycie z dziełami Bacha, musiało jednak upłynąć trochę czasu, zanim poczułem się gotów nagrywać tę muzykę. Tak się złożyło, że moment ten zbiegł się w czasie z rocznicą śmierci Bacha. Wyobraźcie sobie, że Bach żyłby cztery lub pięć lat więcej - mielibyśmy wówczas o 4 lub 5 lat więcej muzyki, więcej arcydzieł."

Czytaj dalej...

Łukasz Borowicz laureatem konkursu w Atenach

Wybranych 22 uczestników prezentowało swoje umiejętności przed międzynarodowym jury pod przewodnictwem światowej sławy Sir Neville'a Marrinera. Dyrygenci prowadzili ateńską orkiestrę symfoniczną "Orchestra of Colours". W programie konkursowych przesłuchań znalazły się dzieła z klasyki światowej - Beethoven, Czajkowski, Debussy, Strawiński oraz muzyka nowa - utwory Christou i Kounadisa.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Nowe

Najczęściej czytane

24.07.2013

Kennedy gra Bacha

Kennedy gra Bacha

Inne wiadomości

24.07.2013

Kennedy gra Bacha

Kennedy gra Bacha

  1. Hot
  2. Tagi
  3. Komentarze

Hits:635

Ogólnopolski konkurs fotografii muzycznej

Hits:804

Łukasz Borowicz laureatem konkursu w Atenach

Hits:1263

Kennedy gra Bacha

Hits:1254